همایون شجریان

همایون شجریان

همایون شجریان ، نامی که بزرگی آن از نام پدر گرفته شده است ، محمدرضا شجریان استاد آواز و اسطورهء موسیقی سنتی ایران فرزندی را به موسیقی سنتی هدیه کرده است که علاوه بر زنده نگه داشتن تصنیف ها و آواز های اصیل، همواره در موسیقی تلفیقی و ارکسترال هم فعالیت داشته و آثار متفاوتی را از خود ارائه کرده است .

همایون در تهران به دنیا آمده و با موسیقی بزرگ شده است ، او نزد اساتیدی چون حمیدرضا نوربخش، جمشید محبی، اردشیر کامکار، ناصر فرهنگ فر و پدرش محمدرضا شجریان درس موسیقی و سازهای سنتی و آواز ایرانی را فرا گرفته تا امروز یکی از زیباترین و تکنیکی ترین صداهای ایران زمین باشد.
همایون شجریان از ابتدای فعالیتش به عنوان نوازنده تنبک در کنسرت های بزرگِ محمدرضا شجریان حضور داشت و کم کم به انتشار آثار خودش روی آورد

اثری به نام هوایِ گریه ، در آلبوم نسیم وصل بود که همایون شجریان را به قلب مردم برد. اثری که شاهکار احساس و تکنیک در تنظیم موسیقی بود و ملودی گیرایی که داشت باعث شد از ماندگار ترین آثار تاریخ موسیقی ایران خلق شود.
همایون شجریان هم اکنون آلبوم های متنوعی با سهراب پورناظری خلق می کند که از نمونه های عجیب آن تراکی در ژانر راک با سهراب پورناظری در تیتراز فیلم سینمایی آرایش غلیظ بود که البته منتقدانِ راک آن را کوبیدند و به عنوان اثری قوی آن را قبول نکردند.
آخرین آهنگی که از همایون شجریان بین همه مردم همه گیر شد، تراکِ چرا رفتی با شعری از زنده یاد سیمین بهبهانی یود که در آلبوم نه فرشته ام نه شیطان به عنوان سرآلبومی منتشر شده بود.

Music